Zapisz się do Newslettera i odbierz 5% na zakupy

Pod oknem czy pod ścianą – jak ustawić biurko? 0
Pod oknem czy pod ścianą – jak ustawić biurko?

Urządzając pokój dla dziecka lub miejsce do pracy, zapewne zastanawiasz się, czy lepiej ustawić biurko pod oknem, czy pod ścianą. Jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ odpowiednie ustawienie biurka może wpływać na koncentrację. Jeśli chcesz dowiedzieć się, gdzie powinno stać biurko, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się, jakie są zalety ustawienia biurka pod oknem, a jakie argumenty przemawiają za ustawieniem tego mebla pod ścianą. Opowiemy Ci także o czynnikach wpływających na wybór miejsca dla biurka. Miłej lektury!

Co wpływa na wybór miejsca dla biurka?

Stoisz przed zadaniem aranżacji pokoju dla ucznia? A może planujesz urządzić dla siebie przestrzeń do pracy? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca na którekolwiek z tych pytań, warto zastanowić się nad wyborem właściwego miejsca dla biurka. Ten pozornie zwykły mebel stanowi centrum głównej bazy dowodzenia. Zarówno uczeń, jak i dorosła osoba pracująca w domu, niejednokrotnie musi spędzić wiele godzin przy biurku. Dlatego też zwróć uwagę na konkretne czynniki, które wpływają właściwą aranżację przestrzeni.

Pierwszy niezwykle ważny element to oświetlenie. Najkorzystniejsze jest światło słoneczne, więc osoba siedząca przy biurku nie może zasłaniać sobie dostępu do świata dziennego. Dlatego też biurko osoby praworęcznej powinno stać lewym bokiem do okna, a leworęcznej — prawym bokiem. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku sztucznego oświetlenia. Nie masz możliwości ustawienia biurka bezpośrednio przy oknie? Jeśli posługujesz się prawą ręką, postaw lampkę z lewej strony, a jeśli lewą — z prawej strony. Zwróć na to uwagę, ponieważ nie da się pracować przez cały dzień przy świetle słonecznym.

Innym elementem wpływającym na to, jak ustawić biurko, jest wielkość i układ pomieszczenia. Ustaw biurko tak, aby odpowiednio wykorzystać przestrzeń. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych pomieszczeń lub gdy organizujesz sobie miejsce pracy w domu. Często domowe biuro współdzielisz z innymi domownikami, np. w salonie. W takim przypadku zwróć uwagę zarówno na właściwe oświetlenie, jak i dopasowanie do aranżacji wnętrza i układu pokoju.

Biurko pod oknem czy pod ścianą — zasady Feng Shui

Feng Shui to starożytna praktyka planowania przestrzeni, której celem jest osiągnięcie zgodności ze środowiskiem naturalnym. Według zasad tej starochińskiej nauki stolik do pracy powinien zostać umieszczony tak, aby naturalna energia życiowa (chi) mogła swobodnie i harmonijnie przepływać. Dzięki temu podwyższa się poziom koncentracji i polepsza nasza wydajność. Czym się wobec tego sugerować? Czy lepsze będzie ustawienie biurka względem okna, czy względem drzwi? Zobaczmy.

Jak ustawić biurko względem okna?

Wcześniej pisaliśmy, że naturalne oświetlenie jest najkorzystniejsze podczas pracy. W związku z tym mogłoby się wydawać, że najlepszym wyborem będzie ustawienie biurka przy oknie. Myślisz, że światło słoneczne, piękne widoki za oknem pozwolą Ci się zrelaksować i lepiej skupić na pracy? Niestety bardzo często okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. Co prawda warto oderwać wzrok od ekranu, aby dać odpocząć oczom i robić sobie chwilowe przerwy. W ten sposób poprawiasz swoją wydajność. Jednak to, co się dzieje za oknem, może okazać się znacznie ciekawsze niż bieżąca praca przy komputerze. Rozkojarzenie nie wpłynie korzystnie na jakość Twojej pracy.

Chcesz ustawić biurko tyłem do okna? To też nie najlepszy wybór. Dlaczego? Otóż intensywne światło słoneczne będzie odbijać się od ekranu i utrudni Ci pracę. Jeśli opuścisz rolety, odetniesz się od naturalnego oświetlenia, a tym samym pozbawisz życiodajnej energii. Według zasad Feng Shui ustawienie biurka przodem do okna to najgorsza opcja, ponieważ energia nie będzie kumulować się w miejscu pracy, tylko wypływać na zewnątrz.

Jak ustawić biurko względem drzwi?

Ustawienie biurka tyłem do drzwi to też nie najlepsze rozwiązanie. Taki układ zmniejsza poczucie bezpieczeństwa i może wywoływać niepokój. Jeśli siedzisz w ten sposób, nie wiesz, co się dzieje, za Twoimi plecami, a to utrudnia koncentrację. Potwierdza to teoria Feng Shui, według której odwracasz się od możliwości rozwoju zawodowego. Siedząc tyłem do wejścia postaw niewielkie lusterko na biurku lub na ścianie. Dzięki temu będziesz mieć możliwość obserwacji, kto wchodzi do pokoju.

Biurko pod oknem czy pod ścianą — podsumowanie

Na podstawie powyższych informacji zapewne zastanawiasz się, gdzie powinno stać biurko. Optymalne ustawienie biurka zakłada umieszczenie go po przekątnej lub przodem do drzwi. Za sobą najlepiej mieć ścianę bez okien. Taka aranżacja sprawi, że możesz bez przeszkód kontrolować przestrzeń wokół siebie. Dzięki temu poczujesz się pewnie i bezpiecznie, a to ułatwi Ci skoncentrowanie się na pracy. Okno powinno być niedaleko, aby docierało do Ciebie światło dzienne. 

Jednak pamiętaj, że samo ustawienie biurka to nie wszystko. Pamiętaj o wybraniu odpowiedniego mebla. Nasz sklep meblowy oferuje różnego rodzaju biurka, wśród których z pewnością znajdziesz to idealne dla siebie.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium